Wednesday, March 25, 2009

Dillons Deals 3/25-3/31

There are a few good deals to be had this week at Dillons. If you see something I didn't let me know. (Recently updated, apparently I missed a few things last night.)

Sterling Silver Fresh Ground Chuck 1.99 lb (I like to stock up at this price)
Fresh Pork Picnic 1.19 lb
Kroger Cooked 71/90 ct, Raw White 51/60 ct or Shrimp 16 oz 4.99
Oscar Meyer Deli Fresh Lunch Meat 4/$10
Use $1/2 MF coupon found in a dispenser near lunch meat

Ripe Sweet Cantaloupe 1.58
Kroger Value California Navel Oranges 4 lb or Kroger Value Apples 3 lb or Texas Grapefruit 5 lb 2.99
(good price for Dillons, but Aldi has had bags of fruit much cheaper recently)
Green Seedless Grapes .88/lb
Kroger Value Russet Potatoes 2.99 (Cheaper this week at Aldi 1.49)
Fresh Monterey Whole White Mushrooms 2/$4

Other Deals
Kroger Value Salad Dressing .99 (great price!)
Dillons Milk 2/$5 (Aldi has been cheaper recently)
Coca-Cola 3/$11 if you buy 3 you get 2 FREE boxes of Rtiz Crackers
Use any Coke rewards you have to sweeten this deal
Kroger Cottage Cheese, Sour Cream or Dips 1.00

Nature's Pride Bread 2/$4
Use $0.55/1 MF

Quaker Cereal, Quaker Chewy or True Delights Granola Bars, Bites or Cookies or Oatmeal To Go 1.50 wyb4
$1/2 IP Quaker Granola Bars here
$1/2 IP Quaker instant oatmeal here
$1/2 IP Quarker Life Cereal here
$1/1 Quaker True Delights MF
$1/1 Quaker Simple Harvest MF
Total=$4/4 using two $1/2 Qs or $3/4 using two $1/1 Q and one $1/2 Qs

*this is an okay deal, but you can often get a better deal at Walgreens on PB
Peter Pan Peanut Butter, or Kroger Fruit Preserves 1.99
Use $1/2 for Peter Pan PB or .50/2 for Fruit Preserves (Q will not double)
Total=$2.98/2 PB or $3.48/2 Fruit Preserves

Hunt's Manwich or Dillons Bun/Coneys 1.00 (Okay Deal)
Use $1/2 Manwich & Buns
Total=$3/2 cans of Manwich & 1 pkg buns

Hunt's Pasta Sauce or Kroger Pasta 1.00
Use $1/2 hunts pasta sauce & Pasta
Total=$2/2 hunts pasta sauce & pasta (Aldi sauce is .99/1)

Kroger Tortilla Chips (same as Aldi) or Rosarita Refried Beans 1.00
Use $1/3 Rosarita Refried Beans
Total=$2/3 cans of refried beans

Hunt's Snack Pack Pudding or Kroger Fruit Snacks 1.00
Use .50/2 Hunts Pudding or $1/3 Kroger Fruit Snacks
Total= $1.50/2 Hunts Pudding or $2/3

Pillsbury Biscuits, Rolls or Pizza Crust 4/$4 Must buy 4!
Use 4 $0.40/1 Pizza Crust or .40/2
There is still a Catalina deal going on where if you buy 4 you get $1 taken off your order
Total=overage of $0.20/4 rolls of pizza crust using four .40/1 Q or 1.40/4 using two .40/2

Household items
Kroger Value Jumbo Diapers 5.99
(good price for diapers, but I can often get Huggies for this price)

Crest Premium Toothpaste, Crest Pro-Health or Toothbrush Crest Pro-Health Tooth paste 2/$5
Use 2 $1/1
Total=$3/2 *you don't have to purchase 2 to receive this price.
(You can usually get a toothpaste for free or next to free, so unless you need toothpaste save those coupons!)

Rubbermaid Storage Containers 1.99
Use $1/1 here

(It’s best to print coupons from this site to using Mozilla Firefox instead of Internet Explorer.)

Happy Savings

1 comment:

  1. Thanks for your great post!! Another awesome source for meat is Sam's. Here in Wichita their 90/10 ground beef is less than $2/lb. when purchased in an 80# case (I usually split the case with a couple friends). It is also ground a little finer which makes it easier to brown ahead for casseroles, tacos, etc., and also hepls me to make my meatballs, meatloaf, etc. faster.

    Allstate ( is giving away 1-day Sam's passes at their website for those without memberships.

    Thanks again!


I'd love to hear from you. Let me know what you think.